dark.darkbb.com


 
AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 yüzüklerin efendisi

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
basilisk
çaylak
çaylak
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 97
Yaş : 95
Kayıt tarihi : 06/06/08

MesajKonu: yüzüklerin efendisi   C.tesi Haz. 07, 2008 11:52 am

Yüzük Kardeşliği

Yüzüklerin Efendisi I

Özgün adı: The Fellowship of the Ring

Çeviri: Çiğdem Erkal İpek
Şiir Çevirileri: Bülent Somay
Yayına Hazırlayan: Müge Gürsoy Sökmen, Bülent Somay, Deniz Erksan
Kapak İllüstrasyonu: John Howe
Kapak Tasarımı: Semih Sökmen

Kitabın Baskıları:
İlk Basım: 1997
5. Basım: Şubat 2007

Frodo, Pippin, Merry ve Sam, Gandalf ve Aragorn, hepsine hükmedecek Tek Yüzük'le gölgeler içindeki Mordor'a doğru yola çıkarlar.Peşlerinde ise Karanlıklar Efendisi Sauron'un Kara Süvarileri ve öykünün sonuna kadar bizden ayrılmayacak olan Gollum...

John Ronald Reuel Tolkien'in yazdığı Yüzüklerin Efendisi (İng: The Lord of the Rings) adlı bir fantastik edebiyat üçlemesinin ilk kısmıdır. Bu üçlemeden önce okunması faydalı olabilen Hobbit adlı kitapta Tolkien, Hobbitlerin yaşayışlarını ve Gandalf'ın Bilbo'yla ilk tanışmasını anlatmaktadır. Bunun yanısıra Yüzük'ün Bilbo'nun eline nasıl geçtiği de anlatılmaktadır. Yüzük Kardeşliği, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ilk kısmıdır. Kitapta tek yüzüğün yok edilmesi için Imladris'te kurulan Yüzük Kardeşliği'nin yolculuğunun ilk safhası anlatılmaktadır.

Kitap tüm üçlemedeki olayların temelini oluşturacak biçimde yazılmıştır. Ayrıca içinde değişik dillerden (Elfçe, Cüce dili) şiirler de bulunmaktadır. Kitapta Silmarillion'ın konusunu teşkil eden eski efsanelere ve olaylara göndermeler yapılmıştır. Kitap 2 bölüme ayrılır, bu bölümler de kendi içlerinde 12 ve 10 kısım olarak parçalanmıştır. Olaylar oluş sırasına göre yer almaktadır. Olay akışı bozulmaz. Tolkien'in bütün eserlerinde olduğu gibi bu kitapta da sınırsız bir bilinmezlik duygusu, çok detaylı ve uzun çağlar boyunca yaşanan bir Orta Dünya tarihi hissedilmektedir. Bu kitap da Tolkien'in diğer eserleri gibi çok ilgi görmüştür.


İki Kule

Yüzüklerin Efendisi II

Özgün adı: The Two Towers

Çeviri: Çiğdem Erkal İpek
Şiir Çevirileri: Bülent Somay
Yayına Hazırlayan: Bülent Somay
Kapak İllüstrasyonu: John Howe
Kapak Tasarımı: Semih Sökmen

Kitabın Baskıları:
İlk Basım: 1998
4. Basım: Aralık 1999

Yüzük Kardeşliği dağılıyor bu ciltte. Frodo ve Sam Yüzük'le birlikte Mordor'un kapılarından geçmeye çalışırken yeni bir yol arkadaşı ediniyorlar. Orklara esir düşen Merry ve Pippin, Orta Dünya'nın en eski ırkıyla tanışıyorlar. Aragorn, Gimli ve Legolas ise, Orta Dünya'nın kaderini çizecek büyük savaşların ilkine katılıyorlar...

ak büyücü saruman mordorun tarafına geçip goblinlerle orklar dan oluşan bir melez ırk yaratıp rohanın üzerine gönderir ama bu sırada yakınındaki büyülü orman olan fangorn ormanını da yakıp yıkmaktadırlar Rohan hükümdarı sarumanın etkisi altındadır Gandalf Balrog'u yenip ak büyücü olarak geri gelir ve Aragorn,Legonas ve Gimli üçlüsünü bulur birlikte ronasın hükümdarını büyüden kurtarırırlar ama büyü etkisi altındayken 2500 süvariyi yurdundan sürgüne göndermiştir sonra Saruman'ın güçlü bir urukhai ordusu ile Rohan'a saldıracağını öğrenirler ve iyi bir kale olan miğfer dibine sığınırlar. Orada hiç yenilgi yüzü görmemişlerdir .miğfer dibi onları geçmiştede koruduğu için tüm umutlar oraya bağlanır.Frodo ile Sam ise Gollum'u müttefiği yapmışlardır ve kendilerini kara kapıya götürttürürler. saruman 10 binlerce asker ile miğfer dibine gelirken elfler de insanlarla son bir savaş için yardıma gelmişlerdir.gllum kara kapılara götürür ama çok iyi korunan kapıdan içeri gizlice girmek imkahansız görünmektedir.sonra gollum farklı bi yolldan bahseder gizlice mordora giren bir yol.gandalf ta rohanlılar miğfer dibine sığınıken 2500 erin peşinden gider ve onları savaşa çağırır.her ne kadar dayansalarda kapıyı ve surları tutamazlar ve surlarda büyük bir delik açılır ve son savunm için eve sığınırlar .bu arada kral haldir ise öldürülür.güneşin doğması ile gandalf ve adamları gelir ve bütün urguaileri kılıçtan geçirir.ve miğfer dibi muharebesi biter .pipin ile merry ise fongon ormanındaki ağaç sakalı(gandalfın arkadaşı) ısgendarda saldırı için söylerler ama ent meclisi bunu istemez ama ağaç sakal köklenen onca ağacı görünce bütün ormanı savaşa çağırır ve barajı yıkarak ısgendarı yenilir ve ağaçsakalın emrine girer

Kralın Dönüşü

Yüzüklerin Efendisi III

Özgün adı: The Return of the King

Çeviri: Çiğdem Erkal İpek
Şiir Çevirileri: Bülent Somay
Yayına Hazırlayan: Bülent Somay
Kapak İllüstrasyonu: John Howe
Kapak Tasarımı: Semih Sökmen

Kitabın Baskıları:
İlk Basım: 1998
4. Basım: Ağustos 1999

Keşke bitmese, ama bitiyor. Bu ciltte Karanlıklar Efendisi ile Yüzük Kardeşliği, iki cephede karşı karşıya geliyorlar. Frodo ve Sam ellerinde hepsine hükmedecek Tek Yüzük ile Mordor'un içine, karanlığın kalbine doğru bir yolculuk yaparken, diğerleri de karanlığa karşı son cephe olan Gondor'da umutsuz bir savunmaya girişiyorlar...
Gandalf, Pippin’i alarak Gondor’a gider. Gondor kralı, Boromir’in babasıdır. Kral Denethor Pippin’e oğlu hakkında sorular sorar ve Pippin’i silahtarı olarak alır.
Aragorn, Gondor’a kral olacak, İsildur’un soyundan gelen kişi olduğu için ülkesine giderken ölülerin yolunu seçer ve Gondor’a, geçerken çok az kişinin kurtulduğu bu yoldan gider.
Karanlık daha da yayılmış ve güçlenmiştir. Roharrimler’de Gordor’a yardıma giderler. Merry’de Rohan kralının silahşörü olur.
Orklar tarafından kuşatılan Gondor’un yardımına öncelikle Roharrimler yetişir; sonra Aragorn gelir. Düşman püskürtülür.
Faramir ve kral Theoden’in kızı saydığı ve savaş meydanına gizlice giden Eoweyn yaralanır. Kral Theoden savaş meydanında ölür. Eoweyn Kara Süvarilerin liderini öldürürken yaralanmıştır; bu sırada Kara Süvariye arkadan kılıcını batıran Pippin’de yaralanır. Aragorn onları krallara özgü bir güçle iyileştirir.
Kral Denethor umutsuzluğa kapılarak kendini yakar.
Son bir müzakere yapılarak Mordor üzerine ordu yürütülmesine ve Karanlıklar Efendisinin dikkatini Frodo’ya vermesini engellemek için ordunun hemen ilerlemesine karar verilir.
Kara kapıya ilerleyen ordu orklarla çarpışmaya başlar.
Sam, birbirine girip kendi yoldaşlarını öldüren Orkların arasından Frodo’yu kurtarır. Gölge diyarında ilerlerler ve Hüküm Dağı’na varırlar. Yüzük yapıldığı kötü diyarlara yaklaştıkça daha da ağırlaşarak Frodo’yu yürüyemez hale getirir. Tam Hüküm Dağı’na vardıklarında Gallum onlara yetişir. Sam onu öldüreceği sırada serbest bırakır.
Cehennem Çukuru’na yüzüğü atacakken, yüzüğün etkisi altına giren Frodo, yüzükte hak iddia eder ve yüzüğü takar. Bu sırada Gallum Frodo’yla kavgaya başlar. Frodo’nun parmağını ısırarak onu görünür kılar, fakat yüzükle birlikte ateşe düşerek yok olur.
Yüzüğün yok olmasıyla Kara Kule yok ve zafer kazanılmış olur.
Aragorn’u seven, fakat sevgisine karşılık bulamayan Eowyn Faramir’le tanışır. Birbirlerine aşık olur ve evlenmeye karar verirler. Faramir İthilien Prensi olur.
Aragorn da yıllardır sevdiği, fakat krallığını eline almadan evlenemeyeceği Elf Elrond’un kızı asil Arwen’le evlenir.
Frodo, üç hobbitle Shire’a döndüğünde ülkesinde karışıklıklar vardır. Eşkıyalar Ortanctan kaçıp gelen Saruman’ın emri altında Hobbitköy’ü altüst etmişlerdi. Dört hobbit bütün köylüyü ayaklandırarak Shire’ı eşkıyalardan temizlerler.
Frodo’nun yaraları sürekli ağrımaktadır. Üçüncü dünyanın üçüncü çağının Karanlıkların Efendisinin ölümüyle bitmesi üzerine elflerden Galadriel, Celeborn, Elrond ile Bilbo, Frodo’yu alarak deniz yoluyla üçüncü dünyadan giderler.
Sam evlenir, çocukları olur. Defalarca belediye başkanı olur.
Pippin ve Merry önemli görevlerde bulunurlar. Legolas ve Gimli denize gider. Gandalf da Frodo’yla gider. Aragorn Gondor Kralı olur.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
kaos
moderatör
moderatör
avatar

Kadın
Mesaj Sayısı : 400
Yaş : 30
Nerden : derinlerden
Lakap : bastet
Ruh hali :
takımı :
Hayvanı :
Kayıt tarihi : 25/07/08

MesajKonu: Geri: yüzüklerin efendisi   Ptsi Ağus. 04, 2008 9:15 am

kesinlikle harika bi seri filmleri de gayet güzel çok seviyorum canım sıkıldıkça tekrar okuduğum nadide kitaplardan
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
yüzüklerin efendisi
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
dark.darkbb.com :: Sosyal Forumlar :: Kültür, Sanat, Kitap-
Buraya geçin: